Aafrika tants

september 29, 2018 Posted in Uncategorized by Kommentaare pole

Tantsimine on kuulunud inimkultuuri juurde juba ammusest ajast. Tantsimisel on olnud läbi aegade ka palju erinevaid tähendusi ja eesmärke. Varem kasutati tantsimist erinevate rituaalide osana. Tänapäeval tehakse seda pigem meelelahutuslikul eesmärgil. Olgu selleks siis seltskonnatants või kellegi teise esituses tantsimise vaatamine. Heidame täna pilgu millelegi eksootilisemale – Aafrika tantsutraditsioonidele.

Traditsioonilises Aafrika tantsus osaleb enamasti suurem hulk inimesi. Tantsimisega tähistatakse oma kogukonna sisest elu. Üksikisikud ja paarid ei ole siinjuures olulised. Mõned Aafrika kogukonnad peavad paaride vahelist tantsimist lausa ebasündsaks. On siiski üks tants, mida mõned hõimud tantsivad, mis sisaldab mehe ja naise vahelist tantsimist ja teineteise võlumist. Selleks on pudeli tants.

Tantsimine toimub sageli trummide saatel. Tantsuga väljendatakse kogukonna soove, väärtusi ning üldist kollektiivset loovust. Tantsijad on enamasti vastavalt soole omavahel eraldatud. Paljusid tantse esitavad kas ainult mehed või ainult naised. Sellega näidatakse oma tugevaid uskumusi selle kohta, mida meheks või naiseks olemine sealses kultuuris tähendab. Tantsimisega tähistatakse ka täiskasvanuks saamist. Näiteks Zambia tüdrukud harjutavad üksi kuude kaupa oma peatselt saabuva vanuserituaali jaoks. Poisid päevad näitama oma vastupidavust energiliste tantsude abil, mis näitab ära, millises füüsilises vormis poiss on.

Lapsed peavad õppima tantsima täpselt nii nagu neile seda õpetatakse. Improviseerimiseks nende jaoks kohta pole. Selleks, et tantsija võiks kasutada omi variatsioone, peab ta tantsu täielikult selgeks saama, selle esitama ning saama pealtvaatajate ja küla vanemate elanike heakskiidu. Musikaalsust hakatakse treenima juba sünnist alates. See toimub läbi hällilaulude. Edaspidi puututakse muusikaga tihedalt kokku nii tööl kui ka erinevatel pidustustel ja üritustel.

Mis on Aafrika populaarseimaks muusikainstrumendiks? Kui pakkusid trumme, siis ei pannud sa paljuga mööda. Tegelikult on selleks inimhääl. Õlad, muusad, käed, jalad ja rindkere võivad liikuda muusikaga erinevates rütmides. Näiteks Nigeeria tantsijad kombineerivad oma tantsuliigutustes vähemalt kaks erinevat rütmi. Eriti head tantsijad võivad kasutada korraga ka kolme erinevat rütmi. Nelja rütmi kasutamist tuleb ette äärmiselt harva. Tantsijad saavad teha äärmiselt keerukaid liigutusi, kuigi nende keha ei pruugi sel ajal ruumis liikuda. Tantsijad suudavad minna üle erinevatele rütmidele ilma liigutusi vahele jätmata. Trummidega võidakse suunata tantsijate esitust, kuid tähendus tuleb peamiselt siiski tantsijate endi tekitatavatest häälitsustest.

Vaatame nüüd mõnda Aafrika tantsu ka lähemalt. Kpanlogo tants pärineb Ghanast. Tants sai alguse riigi pealinnast, kuid see levis peagi üle kogu riigi. Tantsu saadavad trummid ning selle tantsu puhul on muusika eriti olulise tähtsusega. Tegemist pole siiski kuigi vana tantsuga – see sai alguse peale Teist maailmasõda. Tantsus kasutatakse pidevat voolavat liigutamist ning käte kiigutamist. Liikumatus selle tantsu juurde ei kuulu – mistahes pausid täidetakse nende samade voolavate liigutustega.

Zimbabwe Muchongoyo tantsu esitavad mehed koos naistega. Naiste rolliks on peamiselt tuuba mängimine ning meestega kaasa laulmine. Naised kas improviseerivad või kasutavad standardseid liigutusi, milleks on jalgade maast üles tõstmine. Naistantsijad võivad teinekord oma kohalt lahkuda ja tantsida mõnda aega ümber ümber trummimängijate või meestantsijate. Mehed tõstavad jällegi oma põlvi kõrgele õhku ja panevad seejärel jala kiiresti vastu maad. Selle tantsuga tähistatakse ja tõstetakse esile erinevaid sündmusi. Kuigi tegemist pole religioosse tantsuga, on see spirituaalne tants.

Muchongoyo tants

Erinevaid Aafrika tantse on loomulikult väga palju. Ning kahtlemata on raske neid pelgalt kirjeldamise teel edasi anda. Parem viis tantsudest aimu saamiseks oleks vaadata internetis olevaid videoid. Ja ehk õnnestub mõnel mõnda taolist tantsu ka oma silmaga näha.